www.svedsketanky.cz

  • •Zvětšit velikost písma•
  • •Výchozí velikost písma•
  • •Zmenšit velikost písma•

Saab 9-X BioHybrid

•PDF•

Koncept vozu Saab 9-X BioHybrid je živoucí vizí kompaktního vozu Saab blízké budoucnosti. Byl navržen tak, aby reflektoval priority mladých zákazníků, kteří vyhledávají progresivní design, zodpovědný výkon a nejmodernější komunikační systémy zabalené do sportovně vyhlížejícího a snadno ovladatelného vozu.

Saab 9-X BioHybrid navazuje na designové prvky a motivy, které se poprvé objevily u oceněného konceptu Aero X a předchozích konceptů řady 9X. Saab 9-X BioHybrid také názorně předvádí potenciál vysoce výkonného motoru BioPower o zdvihovém objemu 1.4 litru a výkonu 147 kW (200 koní), který účinně doplňuje nejnovější hybridní pohon koncernu GM. Produkce tak ostře sledovaného CO2 v kombinovaném režimu při použití paliva E85 nepřesáhne 105 g/km a to je velmi slibná hodnota (detailní informace viz samostatná tisková zpráva).
 
Interiér konceptu se nese v duchu zcela nového pracoviště řidiče, tolik typického pro Saab, spolu v kombinaci s novátorským systémem pro připojení přenosných elektronických zařízení. V zavazadlovém prostoru pak našel uplatnění nový systém pro upevnění přepravovaných předmětů, který využívá materiálu s povrchem, který má velkou míru tření.

“Tenhle vůz je ztělesněním efektivního designu a výkonu,“ dodává Anthony Lo, ředitel centra pokrokového designu společnosti General Motors Europe a zároveň manažer týmu, který v těsné spolupráci se Saab Brand Centrem ve Švédsku pracoval na vývoji designu konceptu Saab 9-X BioHybrid.

Proporce třídveřové karoserie konceptu Saab 9-X BioHybrid vnáší díky kolům ve tvaru turbíny, které jsou umístěny v rozích karoserie, minimálním převisům a prodloužené linii střechy, zcela novou dynamickou dimenzi mezi konvenčně tvarované a vyhlížející klasické vozy typu hatchback.

Hladký „trup“ karoserie bez vystupujících klik a zpětných zrcátek, odvážně tvarovaná boční okna a vyzývavá mřížka chladiče viditelně čerpají inspiraci z konceptu Aero X kupé, který byl v Ženevě představen před dvěma lety.

Výrazná silueta a funkční uspořádání zadní části vozu pochází z multifunkčního konceptu 9X, který byl hvězdou frankfurtského autosalónu už v roce 2001. “Dá se konstatovat, že tenhle vůz byl navržen od zadních partií směrem dopředu,“ dodává Lo. „Tvar konceptu 9X zcela odpovídá automobilu této velikostí, zatímco delší střecha má výrazně pozitivní vliv na aerodynamiku a v neposlední řadě poskytuje více prostoru pro hlavy cestujících na zadních sedadlech.“


Díky zkušenostem značky Saab v oblasti designu letadel využívá koncept 9-X BioHybrid aktivní aerodynamické prvky, které redukují odpor proudění vzduchu a při běžných cestovních rychlostech významně přispívají ke snížení spotřeby paliva. Při rychlostech nad 70 km/h změní horní a spodní část karoserie tvar pomocí automaticky vysouvaného střešního spoileru, který prodlouží linii střechy, zatímco ze zadního nárazníku se vysune difuzér.

Čtyřmístný interiér se nese v duchu zcela nové a kompletně přepracované přístrojové desky, která je uzpůsobena především potřebám řidiče. Středová konzola připevněná k podlaze s ovládacími prvky a displeji natočenými k řidiči je minulostí. Nový design staví na hlavním přístrojovém štítu, který začíná u bočních dveří a v oblouku se klene v zorném poli řidiče. Integrovaná trojrozměrná grafika vypadá jako vytesaná v ledu a využívá typicky skandinávského designového prvku, který se poprvé objevil v modelu Aero X.

Koncept Saab 9-X BioHybrid také reaguje na potřeby a očekávání mladých zákazníků, kteří od svého vozu požadují snadný přístup k multimediálním zařízením jak uvnitř tak vně vozu. Automobilka Saab proto spojila síly se společností Sony Ericsson a vyvinula systém pro jednoduché a bezproblémové připojení celé řady přenosných elektronických zařízení. Výsledkem je bezdrátové rozhraní, které si poradí s přenosem dat, funguje jako zábavní centrum a navíc obsahuje navigační systém, který má výstup na hlavním displeji. Unikátní rozhraní také umožňuje současné používání několika typů přenosných zařízení všemi pasažéry ve voze.


Zavazadlový prostor konceptu je vybaven elektricky vysouvanou podlahou, která se aktivuje v okamžiku, kdy dojde k otevření spodní poloviny dělených pátých dveří. Podlaha a zadní strana sklápěcích zadních sedadel jsou potaženy speciálním gumovým potahem, který bezpečně udrží na místě všechny části přepravovaného nákladu. Snazší nakládku a vykládku přepravovaných předmětů zajišťují hliníkové lišty, které se automaticky vysunou při otevření a naopak zasunou při zavření pátých dveří.

Práce se světlem je nedílnou a důležitou součástí skandinávského designu a tento fakt je podržen variabilním bílým osvětlením interiéru konceptu. Ovládací systém nabízí možnost změny intenzity osvětlení interiéru od jasného a studeného světla až po teplé a měkké světlo. Tuto funkci lze naprogramovat v rámci osobního nastavení vozu a osvětlení interiéru pak může například kopírovat jednotlivá roční období.

“Tento koncept je ukázkou toho, jak jsme schopni naši koncepční práci přetavit do kompaktního formátu,“ dodává Anthony Lo. „Saab 9-X BioHybrid představuje několik novinek, na kterých budeme pracovat v budoucnu. Patří mezi ně nový design přístrojové desky, designově čisté a nenarušené plochy nebo unikátní rozhraní pro připojení různých přenosných zařízení, které zpříjemňuje pobyt v interiéru.“

 

•Aktualizováno ••Čtvrtek•, 21 •Květen• 2009 16:18••